ه

"موزه آب" معروف به خانه کلاهدوزهاست. دلیل معروف بودنش بیشتر به دلیل قناتی هست که در زیر حیاط خانه هنوز در جریانه. این قنات از شهرستان زارچ سرچشمه میگیره و 75 کیلومتر طول داره و 2000 سال قدمت. معماری خونه هم خیلی زیباست و گچبری ها و پنجره ها و ارسی ها واقعا چشم نوازن.

 

 

 

این دخمه یکی از بزرگترین دخمه هاست که نزدیک روستای چم واقع شده. هوا واقعا عالی بود و آسمان واقعا ریبا

 

آخرین انار روستای چم!!

 

"نارین قلعه" قدیمیترین بنای خشتی هست که برای دیدنش باید به شهرستان میبد سفر کنین. گویا قلعه 3 طبقه بوده و دو طبقه اش هنوز حفاری نشده و شما فقط طبقه بالایی رو می توننین ببینین. از اونجا تمام میبد معلومه و بافت کویری و خشتی شهر کاملا مشخصه.

نگهبان نارین قلعه یه باغچه داشت که خیلی هم نگرانش بود که بازدید کننده ها خرابش نکنن. منتظر جوانه گل آفتابگردونش بود....

 

پیش از اینکه علم و تکنولوژی پیشرفت کنن! گویا بهترین کود برای مزارع، فضولات کبوترها بوده! برای همین جایی به اسم "کبوتر خانه" ساخته میشده برای کبوترها. برای اونها آب و غذا تعبیه میشده در کبوترخانه هاو والبته جایی برای سکونتشون!

 

 

"باغ ذولت آباد" از زیباترین باغهای شهر یزد بوده و هست. "محمدتقی خان" سر سلسله خوانین یزد بعد از ساخت قنات دولت آباد که از چندین قنات تشکیل شده- مثل فناتی به طول 65 کیلومتر که از شهرستان مهریز سرچشمه میگیره- این باغ رو بنا گذاشت و بعدها قنات دولت آباد رو وقف حضرت علی کرد. مشخصه بارز این بنا بادگیر عمارت بیرونی یا همون جلو خان هست که بادگیری هشت وجهیه و یلندترین بادگیر جهان به ارتفاع 33 متر.

 

این بود سفرنامه من!!! 

/ 0 نظر / 77 بازدید